Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Lewicarazem.org: SLD chce zmian w Kodeksie Wyborczym

dodano 2014-11-26 14:14 w kategorii: Ludzie

Politycy Sojuszu proponują nowelizację Kodeksu Wyborczego. Powód: niedociągnięcia, do jakich doszło przy ostatnich wyborach samorządowych i co za tym idzie, brak wiarygodności tych wyborów.
 
Wszyscy widzieliśmy, co działo się przy wyborach samorządowych. Nie można dopuścić, by podobne błędy wystąpiły przy z zbliżających się wyborach prezydenckich i  parlamentarnych – tłumaczył szef SLD Leszek Miller.
 
Szczegóły zmian, które należy wprowadzić do Kodeksu Wyborczego zaprezentował na konferencji poseł Zbyszek Zaborowski: 
 
1. Ustawowe określenie wzoru karty do głosowania i wprowadzenie informacji o zasadach głosowania na pierwszej stronie karty lub broszury.
2. Wprowadzenie ustawowych zasad przechowywania wypełnionych kart do głosowania.
3. Centralnie drukowane karty wyborcze i ich centralna dystrybucja.
4. Przywrócenie zakazu zasiadania członków najbliższej rodziny kandydatów w komisjach wyborczych.
5. Wprowadzenie zasady mówiącej, że komitety mają prawo wskazywania członków komisji wyborczych wyłącznie na obszarze okręgów głosowania.
6. Rezygnacja z systemu liczenia głosów metodą D’Honta, preferującej większe partie polityczne, na rzecz metody Sainte-Lague, która bardziej odzwierciedla preferencje wyborców.
7. Standaryzacja wyglądu lokali wyborczych: przezroczysta urna i kamery z dostępnym obrazem w Internecie w każdej komisji również po zakończeniu obrad w trakcie zliczania wyborów.
8. Likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach samorządowych w gminach i miastach pow. 20 tys. Mieszkańców.
9. Wprowadzenie obowiązku liczenia głosów przez komisje w ich pełnych składach.
10. Wprowadzenie jednoznacznego zakazu przerywania procedury liczenia głosów przez komisję.
11. Przywrócenie obowiązku podawania przyczyny nieważności głosów w protokołach wyborczych.
12. Likwidacja procedury losowania w przypadku uzyskania przez więcej niż jednego kandydata tej samej liczby głosów i wprowadzenie w takiej sytuacji ponownego głosowania (II tura wyborów).
13. Wprowadzenie zakazu publikowania sondaży wyborczych na 14 dni przed dniem wyborów.
14. Ustawowy obowiązek prowadzenia przez PKW rzetelnej kampanii informacyjnej na temat sposobu głosowania w mediach publicznych wraz z rozpoczęciem kampanii wyborczej.
15. Wprowadzenie okręgowych infolinii edukacyjnych najpóźniej na miesiąc przed wyborami.
 
Jak tłumaczył Zaborowski, propozycja zmian jest spowodowana m.in.: powszechną dezinformacją społeczeństwa w trakcie minionej kampanii wyborczej oraz formą samej karty do głosowania, która fizycznie okazała się broszurą, co niekoniecznie spełnia wymogi Kodeksu Wyborczego. Z kolei Miller zaznaczył, że procent oddanych głosów nieważnych jest nieprawdopodobnie wysoki – aż 18 proc.. Przewodniczący ma nadzieję, że odpowiednie sądy okręgowe dokładnie zbadają całą sprawę i sytuacja zostanie wyjaśniona. Uważa również, że członkowie PKW odpowiedzialni za przeprowadzenie wyborów, powinni ponieść konsekwencje swoich niedociągnięć.  


Komentarze

Wydarzenia

 • Miller: Morawiecki nie jest w stanie ocieplić stosunków na linii Bruksela-Warszawa

  3 godziny temu

  - Mateusz Morawiecki ma umiejętności czarnoksiężnika. Przekonał Jarosława Kaczyńskiego, że za pomocą PowerPointa można uzdrowić gospodarkę. A tak nie jest. Żeby tak się stało potrzebna jest zmiana polityki a nie polityka - mówi gość Roberta Mazurka w RMF FM, były premier Leszek Miller.czytaj więcej»

 • Tomasz Trela nowym przewodniczącym SLD w województwie łódzkim

  przedwczoraj o 16:40

  Konwencja Wojewódzka SLD, obradująca w sobotnie przedpołudnie (09.12.2017 r.) w Łodzi, udzieliła Zarządowi Wojewódzkiemu Sojuszu Lewicy Demokratycznej w województwie łódzkim wotum zaufania. Poszczególni członkowie Zarządu otrzymali od 81 do 84 głosów na ogólną liczbę 84 głosujących delegatów z całegczytaj więcej»

 • Projekt ustawy SLD o związkach partnerskich odrzucony z powodów ideologicznych

  3 dni temu, 2017-12-08

  Wszyscy posłowie Komisji ds. Petycji głosowali przeciwko projektowi SLD, który zakładał iż pary, które będą chciały zalegalizować swój związek, będą mogły to zrobić przed urzędnikiem stanu cywilnego, przed którym złożą stosowne oświadczenia oraz akt notarialny będący opisem formuły zawieranego związczytaj więcej»

 • Miller: We wszystkich badaniach opinii publicznej Szydło wyprzedza Kaczyńskiego

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Po pierwsze, Jarosław Kaczyński zauważył, że pani premier urosła ponad miarę. We wszystkich badaniach opinii publicznej ona zdecydowanie wyprzedza przecież swojego mentora i to zarówno w głosach zaufania, jak i w tej sekwencji przeciwników – Leszek Miller skomentował niekończący się serial z rekonczytaj więcej»

 • Czarzasty: Zatrzymanie gen. Pytla to pokazówka

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Jeżeli będziesz miał inne zdanie od nas, jeżeli o kimś z nas powiesz źle, jeżeli jesteś przeciwko nam, to przykładamy Ci lufę do głowy i mówimy innym wszystkim: patrzcie to może się Wam zdarzyć – Włodzimierz Czarzasty skomentował zatrzymanie przez Żandarmerię Wojskową generała Piotra Pytla.czytaj więcej»

 • Czarzasty: Ukraina tak, ale na rozsądnych warunkach

  4 dni temu, 2017-12-07

  - Polityka w stosunku do Ukrainy nie jest łatwa. W interesie Polski jest to, by Ukraina była wśród krajów demokratycznych, bo jest na granicy, jest między nami a Rosją. Ale trzeba też jasno patrzeć, co tam się dzieje – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.